Haber

İzmir’de gezi anısı: ‘Karanlık gider, Gezi kalır’

İZMİR – İzmir’de bir araya gelen siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve sendikalar, Gezi Parkı eylemlerinin 10’uncu yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan açıklamada, sık sık Seyahat davası tutuklularından Mücella Yapan, Can Atalay ve Tayfun Kahraman’ın fotoğraflarının yer aldığı “Gezi tutukluları serbest bırakılsın” yazılı pankart taşındı, “Her yer seçimle değil devrimle gidecek”, “Her yer Taksim, her yer. “Direniş”, “Gezi namustur yargılanamaz”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı. Açıklamada, Gezi Parkı protestolarında hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

“PUSULAMIZ SEYAHAT”

Grup adına açıklama yapan Kemal Çakmak, yasaklara, hukuksuzluklara, cezalara karşı yan yana durdukları, ilden kente dalga dalga yayılan şanlı direnişin ilk günkü gururunu hâlâ sürdürdüklerini söyledi. baskı, rant, talan, yalan ve bütün ayrıştırma politikaları. stresli. Gezi’de kapısı açılan o coşkulu, heyecanlı, umutlu, paylaşımcı, dirençli ‘öteki dünya’ için çabalarını sürdürdüklerini söyleyen Çakmak, “Pusulamızın Gezi olduğunu bilsinler. İnsanca, özgür, adil, müreffeh, demokratik bir yaşam talebimiz ve hak arayışlarımız her zaman devam edecektir.”

Devletin tüm imkânlarının iktidar adına kullanıldığı, dünya tarihinin en adaletsiz seçimlerinden birinin sonucunun ümitsizliğe yol açmayacağını belirten Çakmak, “Gezi’yi onuncu yılında şu mottoyla anıyoruz: bizi hep gençleştiren, hep diri tutan, tüm hayallerimiz gerçekleşene kadar dilimde kalacak. Gezi direnişini ve önümüzdeki dönemi bu sloganla karşılıyoruz. Bu daha başlangıç, denemeye devam. Bu bizim gururumuz. Seyahat karanlık masraf olmaya devam ediyor” dedi.

Açıklama sloganlarla sonlanırken, gezici tutuklular için başlatılan adalet nöbetinin devam edeceği belirtildi. (DUVAR)

yesilyurt-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu