Haber

Pakistan’ın BM Daimi Temsilcisi: İşgalle Mücadele Terörizmle Bir tutulamaz

Pakistan’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Münir Akram, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarına tepki göstererek, uluslararası hukuka göre kendi kaderini tayin hakkının ve işgale karşı ulusal özgürlük mücadelesinin meşru olduğunu ve bunların eşitlenemeyeceğini söyledi. terörizmle.

Ulusal medyada yer alan haberlere göre, BM Güvenlik Konseyi’nin Filistin konulu oturumunda konuşan Akram, ülkesinin terörizmin her türlü biçimini ve tezahürünü kınadığını söyledi.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarına tepki gösteren Akram, uluslararası hukuk kapsamında kendi kaderini tayin hakkının ve işgale karşı ulusal özgürlük mücadelesinin yasal olduğunu ve bunların terörizmle bir tutulamayacağını ifade etti.

İsrail’in Gazze’deki eylemlerinin yasa dışı olduğunu ve “yıkım mücadelesi” olduğunu ifade eden Akram, yabancı toprak modülünü işgal eden İsrail’in “meşru müdafaa hakkını” kullanamayacağını vurguladı.

Akram, Gazze’de derhal ve koşulsuz ateşkes çağrısında bulunarak, “Tarih boyunca sömürgeci güçler ulusal kurtuluş hareketlerini terörle tasvir etmiştir. Bu konseyin bir kısmı Keşmir ve Filistin’de işgal altındaki halklara zulmeden müttefiklerine koruma sağlamıştır.” söz konusu.

BM Güvenlik Konseyi’nin ateşkes çağrısında yetersiz kalmasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Akram, sorumluluğun çatışmanın devam etmesine neden olanlara ait olduğunu kaydetti.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırmaya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 308’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin de yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 2 bin 704’ü çocuk, 1584’ü kadın ve 364’ü yaşlı olmak üzere 6 bin 546 kişinin öldüğünü, 17 bin 439 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 100’den fazla Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışmalarda 20’si Filistinli, 3’ü İsrailli ve 1’i Lübnanlı olmak üzere 24 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda, 42 Hizbullah mensubunun yanı sıra İslami Cihad Hareketi’nden 6 kişi, Hamas’tan 3 kişi ve Hizbullah merkezli Sünni Direniş Tugayı’ndan 2 kişi bulunuyor. Aralarında bir gazeteci ve 4 sivilin de bulunduğu hayatını kaybetti. hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu