Haber

Zelenskiy, Rus ordusunu ateşkese rağmen Ukrayna mevzilerine saldırmakla suçladı

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, Ortodoksların Noel tatili için ilan ettiği 36 saatlik ateşkes sırasında Rusya’yı Ukrayna’ya baskın yapmakla suçladı.

Zelensky, görüntülü mesajında ​​Ortodoks Noelini bir kez daha kutladı.

Ukrayna Ulusal Güvenlik Konseyi’nin 2023 çalışma planını onayladığını kaydeden Zelenskiy, bu yıl ülkenin bağımsızlık çabalarının ve savunma imkanlarının geliştirilmesinin öncelikli bahisler olacağını söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal politikasını destekleyen Rus vatandaşlarına yaptırım uygulanmasına ilişkin kararnameyi imzaladığını belirten Zelenskiy, “Gelecekte bu kişiler hakkında yaptırım kararları alınacaktır.” dedim.

Rus ordusunun Devlet Lideri Vladimir Putin’in Savunma Bakanlığı’na dün saat 12.00 itibariyle Ukrayna’da 36 saatlik ateşkes uygulanması talimatına uymadığını belirten Zelenskiy, şöyle devam etti:

“Moskova’dan gelişigüzel bir sözün ne kadar yanlış olduğunu dünya bir kez daha gördü. Sözde ateşkesle ilgili bir şeyler söylediler ama gerçek şu ki Rus mermileri yine Bahmut ve diğer Ukrayna mevzilerini vurdu.”

Zelenskiy, Ukrayna’da barışın yeniden tesis edilmesinin ancak Rus ordusunun ülkesinden çekilmesinden sonra mümkün olacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu